Létání patří statisticky k nejbezpečnějším způsobům dopravy. Přesto zde platí přísná pravidla, která musí cestující dodržovat. A jedno z nich se týká i elektronických zařízení, zejména mobilních telefonů, počítačů či tabletů, zkrátka těch, která nabízí připojení k internetu. Zpravidla budete prakticky ihned po nastoupení požádáni, abyste je buď vypnuli či přepnuli do režimu obvykle zvaného jednoduše Letadlo. Z jakého důvodu je toto nařízení tak pečlivě vymáháno? Důvodem je, že by signál, který tyto přístroje vydávají, mohl rušit různé systémy letadla, především pak navigační systémy. Jaké následky by to mohlo mít asi není třeba připomínat. Je tedy rozhodně lepší, když se tomu předejde.
S tím se však nabízí otázka, proč jsou tyto přístroje vůbec dovoleny. Koneckonců, pokud je to tak nebezpečné, neměly by být na palubě zakázány, nebo alespoň pečlivěji hlídáno, že budou skutečně vypnuty. Proč to tedy tak není?
Pravdou totiž je, že navzdory obecnému přesvědčení je pravděpodobnost, že budou systémy letadla tímto způsobem nějak ovlivněny, jen velmi malá. Navíc jsou ještě několikrát jištěny, což znamená, že na případnou chybu v navigaci by se přišlo prakticky ihned. Rozhodně zde tedy není takové nebezpečí, jak si laici obvykle představují.
Přesto je pravdou, že minimální riziko není žádné. Proto je rozhodně lepší neriskovat a případným problémům předcházet, například právě tím, že požádáme cestující, aby své přístroje vypnuli či uvedli do režimu „letadlo“. Snížíme tak riziko, že se něco stane. A vzhledem k tomu, jaké následky by něco takového případně mohlo mít, je rozhodně lepší dbát opatrnosti. Koneckonců, jde tu v podstatě o lidské životy.
Faktem totiž je, že ačkoliv skutečně letecká doprava je tou nejbezpečnější, pokud se již něco stane, následky bývají tragické. A, jak již bylo řečeno, s lidskými životy se rozhodně nevyplatí si zahrávat. Mohlo by to totiž snížit leteckým společnostem zisky, a to si nemohou dovolit.